Питання та відповіді
Для зручності ми зібрали відповіді на основні запитання щодо Реєстру домашніх тварин. Ви можете поділитись посиланням на кожну відповідь, натиснувши значок копіювання в правому нижньому куті.
Про Реєстр
Навіщо держава запускає Єдиний державний реєстр домашніх тварин?
Запровадження Реєстру домашніх тварин — європейська практика, що відповідає вимогам законодавства ЄС щодо ідентифікації та відповідального поводження з тваринами. Реєстр допоможе державі комплексно протидіяти виникненню епідемій небезпечних зоохвороб, таких як сказ, а також регулювати кількість безпритульних тварин.
Донині в Україні була відсутня загальнодержавна база даних про домашніх тварин, завдяки якій можна було б реально оцінити кількість вакцинованих тварин. Зокрема, через це під час перетину кордону з країнами ЄС у власників домашніх тварин крім ветеринарного паспорту державного зразка з інформацією про щеплення від сказу вимагають ще і результати лабораторного дослідження сироватки крові на наявність антитіл до збудника сказу. Запровадження та достатнє наповнення Реєстру інформацією про тварин, їх щеплення та чипи надасть підстави для потенційних переговорів щодо спрощення процедури ввезення домашніх тварин на територію ЄС.
Переваги Реєстру для держави:
- збирати та аналізувати інформацію про тварин;
- контролювати необхідний рівень вакцинації від сказу;
- формувати культуру відповідального власника.
Єдиний державний реєстр допоможе громадянам:
- спростити подорожування з домашніми улюбленцями по Україні;
- відновити втрачені документи і дані про зареєстровану тварину;
- полегшити пошук зареєстрованих тварин, які загубились;
- знизити ризики шахрайства із зареєстрованими тваринами.
Яким законодавчим актом регламентується запуск Єдиного державного реєстру домашніх тварин?
Єдиний державний реєстр домашніх тварин створено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1171 від 3 листопада 2023 року та Порядку реалізації експериментального проекту з проведення ідентифікації та/або реєстрації домашніх тварин, затвердженого Постановою № 1171 від 3 листопада 2023 року.
Хто є розробником Реєстру?
Програмне забезпечення Реєстру розробила команда Офісу ефективного регулювання BRDO на платформі Дія.Engine.
Адміністратором Реєстру домашніх тварин є Держпродспоживслужба як профільний орган у сфері ветеринарної медицини. Держателем Реєстру домашніх тварин є Міністерство аграрної політики і продовольства України.
Єдиний державний реєстр домашніх тварин розроблений BRDO за фінансової підтримки Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) у партнерстві із Фондом Східна Європа у рамках програми «Інноваційна лабораторія підтримки асоціації Україна-ЄС» та Інститутом аналітики та адвокації. Розвиток реєстру та інформаційна кампанія здійснюються за сприяння проєкту «Підтримка цифрової трансформації», що фінансується USAID і UK Dev.
Чи використовувались для розробки Реєстру бюджетні кошти?
Ні. Єдиний державний реєстр домашніх тварин розроблений Офісом ефективного регулювання BRDO за фінансової підтримки Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) у партнерстві із Фондом Східна Європа у рамках програми «Інноваційна лабораторія підтримки асоціації Україна-ЄС» та Інститутом аналітики та адвокації. Розвиток реєстру та інформаційна кампанія здійснюються за сприяння проєкту «Підтримка цифрової трансформації», що фінансується USAID і UK Dev.
Хто матиме доступ до даних Реєстру?
Інформацією Єдиного державного реєстру домашніх тварин володіє держава, а саме Міністерство аграрної політики і продовольства України.
Адмініструє Реєстр Держпродспоживслужба як профільний орган у сфері ветеринарної медицини.
Доступ до даних Реєстру на різних рівнях мають уповноважені представники Міністерства аграрної політики та продовольства України і Держпродспоживслужби, ветеринарні лікарі, зареєстровані як Агенти з ідентифікації та реєстрації, та інші користувачі Реєстру.
Дані Реєстру захищені відповідно до вимог Законів України “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах”, “Про захист персональних даних”, “Про публічні електронні реєстри”.
Інформація про опис, ідентифікацію домашньої тварини та щеплення проти сказу, внесена до Реєстру домашніх тварин, є відкритою і загальнодоступною і підлягає оприлюдненню у формі відкритих даних відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Що стосується власників, вони підписуватимуть згоду на внесення даних до Реєстру, контролюючи таким чином, які дані про них та їхніх тварин є у Реєстрі та їх коректність.
Які дані Реєстру є публічними?
Для всіх громадян, що автентифікуються в Реєстрі за допомогою ЕЦП/КЕП, у пошуку за ідентифікатором тварини (номера жетону, чипу чи клейма) в Реєстрі буде доступна така інформація: опис, ідентифікацію домашньої тварини та щеплення проти сказу. Уся інша інформація включно з персональними даними власника не відображатиметься — доступ до неї матимуть ветеринарні лікарі, що беруть участь у Проєкті.
Що таке ЕЦП/КЕП і як його отримати?
Електронний цифровий підпис (або скорочено — ЕЦП) та кваліфікований електронний підпис (або скорочено — КЕП) за правовим статусом прирівняний до власноручного підпису або печатки. КЕП — це вдосконалена версія ЕЦП, що має найвищий рівень захисту даних.
За допомогою ЕЦП/КЕП можна підписувати електронні документи, користуватися електронними послугами, реєструватися на державних порталах тощо. Документи, підписані за допомогою ЕЦП/КЕП, мають таку саму юридичну силу, як і звичайні.
Детальніше читайте тут.
Як безкоштовно отримати КЕП Дія.Підпис, дізнайтесь тут.
Про ветеринарні паспорти
Що таке електронний ветеринарний паспорт?
Електронний ветеринарний паспорт — це запис про домашню тварину в Єдиному державному реєстрі, який у майбутньому відображатиметься у власників зареєстрованих тварин у застосунку Дія, коли буде розроблено відповідний функціонал. Для запуску розробки електронних ветпаспортів у Дії необхідно щонайменше 100 000 записів про домашніх тварин у Реєстрі. Піклуйтесь, реєструйтесь!
Коли ветеринарні паспорти з’являться в Дії?
Поява електронних ветпаспортів домашніх тварин у Дії планується у 2025 році. Власники тварин, які зареєструють свого улюбленця у Реєстрі у 2024 році, отримають електронні паспорти в Дії першими і автоматично. Для запуску розробки електронних ветпаспортів у Дії необхідно щонайменше 100 000 записів про домашніх тварин у Реєстрі. Піклуйтесь, реєструйтесь!
Чи буде ветеринарний паспорт в Дії достатнім для переміщення домашніх тварин за кордон?
Електронний ветеринарний паспорт в Дії можна буде пред’являти під час подорожей з твариною по Україні.
Для перетину кордону зберігатиметься вимога наявності паперового ветеринарного паспорта державного зразка — аналогічно громадяни України при перетині державного кордону повинні мати при собі паперовий закордонний паспорт.
Відповідно до Регламенту (ЄС) № 576/2013 Європейського Парламенту та Ради від 12 червня 2013 року щодо некомерційного переміщення домашніх тварин, домашні тварини, які переміщуються через кордони ЄС у некомерційних цілях, повинні бути ідентифіковані за допомогою мікрочипа, вакциновані проти сказу та супроводжуватися паспортом для тварин державного зразка.
Детальніше про те, як підготуватись до перетину державного кордону з домашньою твариною, читайте тут.
Про сказ і вакцинацію
Що таке сказ і чому він небезпечний?
Сказ — це вірусна, невиліковна та смертельно небезпечна хвороба і для тварин, і для людини.
Будь-яка хвора на сказ тварина може заразити вашу домашню тварину — достатньо лише укусу, подряпини чи мікроушкодження шкіри, куди потрапить слина хворої тварини, а також просто потрапляння зараженої слини на слизові оболонки. На превеликий жаль, летальність сказу для тварин становить 100%.
На сьогодні в Україні немає єдиного консолідованого електронного ресурсу з актуальними даними про тварин та їх вакцинацію. Реєстр домашніх тварин покликаний стати таким джерелом даних, що допоможе ветеринарним лікарям та уповноваженим державою фахівцям відстежувати спалахи хвороби та вживати превентивних та протиепідемічних заходів
Єдиним способом вберегтись від сказу – щороку вакцинувати свою тварину.
Більше про сказ читайте тут.
Чи можливо отримати вакцину від сказу для своєї домашньої тварини безкоштовно?
Так! У державних лікарнях ветеринарної медицини вакцина проти сказу є безкоштовною. За посиланням ви знайдете інформацію про всі ветеринарні лікарні Держпродспоживслужби у кожній області України. Рекомендується щороку вакцинувати вашого домашнього улюбленця з тримісячного віку.
Як Реєстр допоможе контролювати поширення сказу?
На сьогодні в Україні немає єдиного консолідованого електронного ресурсу з актуальними даними про тварин та їх вакцинацію. Реєстр домашніх тварин покликаний стати таким джерелом даних, що допоможе уповноваженим державою фахівцям відстежувати спалахи хвороби та вживати превентивних та протиепідемічних заходів.
Як Реєстр допоможе зменшити кількість безпритульних тварин?
Через повномасштабну війну з рф кількість загублених тварин невпинно зростає: вони лякаються та тікають під час обстрілів російськими окупантами чи в ході евакуації з прифронтових міст і сіл. Реєстр домашніх тварин, зокрема, допоможе швидше повернути зареєстрованих та ідентифікованих домашніх улюбленців, які загубились, до їхніх родин.
Крім того, за деякий час у Реєстрі домашніх тварин стане доступною функція реєстрації безпритульних тварин місцевими комунальними закладами. Це дасть можливість оцінити кількість безпритульних тварин у певному населеному пункті, чи були вони чиповані, щеплені чи стерилізовані. Крім того, комунальні установи та підприємства, відповідальні за поводження з безпритульними тваринами, зможуть реєструвати і тих тварин, які мають власників. Завдяки цьому можна буде швидше знаходити власників загублених тварин, які були виловлені як безпритульні, і повертати їх додому.
Більше про мету стерилізації безпритульних тварин читайте тут.
Про реєстрацію тварин
Навіщо мені реєструвати домашню тварину?
Реєстрація домашніх тварин у Єдиному державному реєстрі домашніх тварин є добровільною.
Основні переваги для власника тварини — швидке та просте відновлення історії щеплень тварини, якщо паперовий ветеринарний паспорт було втрачено, полегшений пошук тварини, яка загубилась, а у подальшому — поява електронного ветеринарного паспорту тварини в Дії, що, зокрема, спростить подорожі з твариною у межах України.
Коли розпочнеться реєстрація домашніх тварин?
Орієнтовний початок реєстрації домашніх тварин у Реєстрі — початок 2025 року. Стежте за оновленнями на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України, Держпродспоживслужби, цьому порталі та у соцмережах Реєстру.
Яких тварин можна зареєструвати у Реєстрі?
У Єдиному реєстрі домашніх тварин наразі можна реєструвати домашніх котів, собак і тхорів.
Чи є реєстрація домашньої тварини безкоштовною?
Так, послуга з реєстрації тварин у Реєстрі — безкоштовна. Постанова Кабінету Міністрів України №1171 зобов’язує заклади ветеринарної медицини, які беруть участь у Проєкті і є на Мапі ветклінік, реєструвати домашніх тварин безкоштовно.
Зареєструвати свого улюбленця в Реєстрі можна, наприклад, під час планового огляду домашнього улюбленця у ветеринарного лікаря. Водночас інші послуги ветеринарного лікаря — діагностика, аналізи, щорічна вакцинація, чипування тощо — лишаються платними.
Якщо у вас вимагають гроші саме за послугу реєстрації тварини — будь ласка, повідомте нам про це через форму «Надіслати звернення» на нашому сайті. Ветеринарний лікар, який порушив умови співпраці з Проєктом, буде відключений від Реєстру.
Якщо я маю декілька домашніх тварин, чи буде реєстрація безкоштовною для кожної з них?
Так, ви можете безкоштовно зареєструвати усіх своїх домашніх тварин — котів, собак та тхорів.
Чи заплановано запровадження податку на домашню тварину, зареєстровану у Реєстрі?
Уряд не планує запроваджувати жодних податків на домашніх тварин, зареєстрованих у Реєстрі. Це підтверджується тим, що реєстрація домашніх тварин є добровільною.
Стратегічна мета Уряду — ефективно відстежувати епізоотичну ситуацію зі сказом й іншими зоохворобами, а також зменшувати кількість безпритульних тварин. Запровадження податку абсолютно не відповідає стратегічній меті, оскільки буде негативно впливати як на реєстрацію тварин, так і на актуальність і достовірність даних про тварин.
Як зареєструвати свою домашню тварину?
Для реєстрації власник тварини має обрати авторизовану клініку на Мапі ветклінік, записатись на авторизацію, прийти до ветеринарного лікаря разом зі своїм улюбленцем. Із собою потрібно взяти свій паспорт та ідентифікаційний код (також підійде Дія), за наявності — паперовий ветеринарний паспорт державного зразка. Перед візитом до ветеринарного лікаря рекомендуємо сфотографувати вашого улюбленця так, щоб було чітко видно мордочку (розмір фотографії — 4*3 вертикального формату, друкувати фотографію не потрібно, як обрізати фото до потрібного формату — читайте тут).
Які документи принести з собою до ветеринарного закладу для реєстрації домашньої тварини?
Для реєстрації власник тварини має прийти до ветеринарного лікаря разом зі своїм улюбленцем. Із собою потрібно взяти свій паспорт та ідентифікаційний код (також підійде Дія), за наявності — паперовий ветеринарний паспорт державного зразка.
Перед візитом до ветеринарного лікаря також просимо власників сфотографувати свого улюбленця так, щоб було чітко видно мордочку (розмір фотографії — 4*3, друкувати фотографію не потрібно, як обрізати фото до потрібного формату — читайте тут). Це суттєво пришвидшить процес реєстрації, адже не доведеться фотографувати тварину у лікарні.
Як зрозуміти, що у моєї тварини паперовий ветеринарний паспорт державного зразка?
Чи треба мені принести з собою фото моєї тварини?
Рекомендуємо вам завчасно красиво сфотографувати вашого улюбленця на телефон чи планшет перед візитом до ветеринара.
На фото має бути чітко видно мордочку тварини — у подальшому саме ця фотографія відображатиметься у електронному ветеринарному паспорті в Дії. Вимоги для фото: вертикальна (книжна) орієнтація, співвідношення сторін 4х3. Як обрізати фото до потрібного формату — читайте тут.
Зверніть увагу: друкувати фотографію не потрібно.
Якщо можливості сфотографувати тварину у вас немає — не біда: вам у цьому зможе допомогти ветеринарний лікар під час реєстрації. Проте, у цьому разі процес реєстрації може забрати більше часу.
Хто може бути зареєстрований як власник тварини у Реєстрі?
У Реєстрі домашніх тварин може бути зареєстрований власник, який має документ, що посвідчує особу, та ідентифікаційний код (РНОКПП). Для реєстрації тварини документи потрібно взяти з собою до закладу ветеринарної медицини, який є на Мапі ветклінік.
Яку кількість тварин може зареєструвати один власник?
Держава не обмежує кількість тварин, яких може зареєструвати один власник або утримувач.
Хто такі співвласники тварини?
Якщо у тварини є декілька власників, вони можуть бути внесені до Реєстру як співвласники тварини. Наразі у Реєстр можна внести дані про двох співвласників тварини.
Кожен співвласник повинен мати документ, що посвідчує особу, та ідентифікаційний код (РНОКПП). Для реєстрації тварини потрібно взяти документи з собою до закладу ветеринарної медицини, який є на Мапі ветклінік.
Інформація про кожного співвласника вноситься в Реєстр за його згодою і підтверджується підписом документу про згоду на участь у проєкті. Співвласника можна додати до картки вже зареєстрованої тварини в будь-який момент під час наступного візиту до будь-якого ветеринарного лікаря, який є на Мапі ветклінік.
Хто такі утримувачі тварин?
Утримувачами тварин можуть бути громадяни України або юридичні особи, які утримують тварин або здійснюють їх обіг. Це волонтери, притулки, центри адопції, розплідники та інші установи/заклади.
Як утримувачам можна зареєструвати тварин у Реєстрі?
Так само, як і власникам — під час візиту з твариною до закладу ветеринарної медицини, інформація про який є на Мапі ветклінік, або організуючи виїзд ветеринарного лікаря з ветклініки, що є на Мапі ветклінік, до себе у притулок/центр адопції/розплідник.
При собі потрібно мати свій паспорт та ідентифікаційний код (якщо це фізична особа), за наявності — паперовий ветеринарний паспорт тварин державного зразка. Перед реєстрацією рекомендуємо сфотографувати тварин так, щоб було чітко видно мордочку (розмір фотографії — 4*3, друкувати фотографію не потрібно, як обрізати фото до потрібного формату — читайте тут).
Якщо утримувачем є юридична особа, необхідно також надати документ, який підтверджує повноваження представника щодо внесення відповідних даних до Реєстру. Таким документом може бути акт юридичної особи, наказ директора тощо. Також бажано підготувати витяг про юридичну особу з ЄДР (у паперовому або електронному вигляді), щоб внести у Реєстр дані про утримувача без помилок.
Чи є реєстрація домашньої тварини обов’язковою?
Ні, реєстрація домашніх тварин є добровільною. Однак ми заохочуємо власників зареєструвати своїх домашніх улюбленців.
Зокрема, реєстрація збільшить шанси на успішний пошук зареєстрованої ідентифікованої тварини, якщо вона загубиться. Крім того, це можливість швидкого та простого відновлення історії щеплень тварини, якщо паперовий ветеринарний паспорт було втрачено. (Зверніть увагу: записи про попередні щеплення можна переносити лише з паспорту встановленого зразка).
Чи планується введення обов’язкової реєстрації тварин у майбутньому?
Постанова Кабінету Міністрів України №1171 запроваджує реєстрацію тварин як експериментальний проєкт. Участь можуть взяти всі охочі — на добровільній основі. За час експерименту держава відпрацює процес, забезпечить необхідну кількість закладів, де можна зареєструвати тварин, і створить підґрунтя для потенційного впровадження обов’язкової реєстрації тварин.
Зважаючи на тенденції у законодавстві Європейського Союзу щодо поводження з домашніми тваринами, Україна проактивно створює інфраструктуру для реєстрації усіх дрібних домашніх тварин. Якщо в майбутньому держава запровадить обов’язкову реєстрацію у межах узгодження законодавства із законодавством ЄС, цей процес пройде комфортно для всіх учасників.
Моя домашня тварина постійно перебуває вдома. Чи треба її реєструвати?
Так, має сенс зареєструвати тварину, навіть якщо вона здебільшого перебуває у вас вдома.
Окрім реєстрації, ми рекомендуємо вам чипувати ваших домашніх тварин та проводити їм профілактичні щеплення, зокрема, від сказу.
На превеликий жаль, через повномасштабну війну кількість загублених тварин невпинно зростає: вони лякаються та тікають під час обстрілів чи в ході евакуації з прифронтових населених пунктів. Тому ми закликаємо реєструвати у Єдиному державному реєстрі, а також чипувати та вакцинувати домашніх тварин, які не виходять за межі квартири чи будинку.
Так ви максимально убезпечите ваших чотирилапих від ризиків.
Чи всі ветеринарні лікарі можуть реєструвати домашніх тварин?
Реєструвати домашніх тварин можуть усі державні ветеринарні лікарі та ті приватні ветеринарні лікарі, які добровільно авторизувались у Реєстрі. Інформація про всі заклади ветеринарної медицини, які мають право реєструвати тварин, є на Мапі ветклінік на цьому сайті.
Перед записом до ветеринарного лікаря рекомендуємо переконатись, що заклад ветеринарної медицини, де працює лікар, є на Мапі ветклінік, а отже пройшов процедуру перевірки ліцензії Держпродспоживслужбою та має право реєструвати домашніх тварин.
Як дізнатись, чи у моїй ветеринарній клініці можна реєструвати тварин?
Будь ласка, перейдіть на сторінку Мапи ветклінік, оберіть ваше місто і пошукайте клініку за назвою або адресою. На Мапі нанесено усі ветеринарні заклади, які авторизувались у Реєстрі і мають право реєструвати домашніх тварин
Що робити, якщо мого ветеринара немає на Мапі ветклінік?
Якщо вашого ветеринара чи клініки немає на Мапі ветклінік, це означає, що вони поки що не авторизувались у Реєстрі домашніх тварин. Ви можете або порекомендувати вашому ветеринарному лікарю зареєструватись у Реєстрі (інструкція, як це зробити, є тут), або звернутись до іншого авторизованого ветеринарного закладу, інформація про який є на Мапі ветклінік.
Чи можу я зареєструвати свою тварину у будь-якій ветеринарній клініці?
Ви можете зареєструвати вашого улюбленця у будь-якій ветклініці, інформація про яку є на Мапі ветклінік, у будь-якому місті.
Чи можу я зареєструвати свою тварину, якщо ми перебуваємо за кордоном?
На жаль, зареєструвати домашню тварину можна тільки під час візиту до ветеринарного лікаря разом з домашнім улюбленцем в Україні.
Чи треба мені самостійно заповнювати картку моєї тварини в електронному реєстрі?
Ні, дані про вашу тварину до Реєстру уповноважений вносити лише ветеринарний лікар закладу ветеринарної медицини, розміщеного на Мапі ветклінік.
Перед візитом для реєстрації вашого улюбленця оберіть ветклініку на Мапі і запишіться на прийом, а також візьміть із собою документи:
- Паспорт чи інший документ, що посвідчує вашу (власника) особу
- Реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП, раніше ІПН— індивідуальний податковий номер)
- За наявності — ветеринарно-санітарний паспорт встановленого зразка.
Обов’язково візьміть з собою свого собаку, кота або тхора: ветеринарний лікар має оглянути вашу тварину перед реєстрацією.
Водночас, перед візитом до ветеринара для реєстрації рекомендуємо вам завчасно сфотографувати вашого улюбленця на телефон чи планшет так, як вам подобається. Вимоги до фото: вертикальна (книжна) орієнтація, співвідношення сторін 4х3. Як обрізати фото до потрібного формату — читайте тут.
На фото має бути чітко видно мордочку тварини — у подальшому саме ця фотографія відображатиметься у електронному ветеринарному паспорті в Дії.
Чи фіксує Реєстр моє право власності на домашню тварину?
Ні. Водночас, реєстр офіційно встановлює зв’язок між твариною та її власником, що може стати в нагоді у разі виникнення спорів щодо того, хто є власником тварини.
Я вже зареєстрував(ла) свою домашню тварину в міському реєстрі домашніх тварин. Чи потрібно реєструватись ще і у Єдиному державному реєстрі домашніх тварин?
У деяких містах України — зокрема, у Києві, Львові, Харкові тощо — існують власні міські реєстри домашніх тварин із різними наборами і актуальністю даних. На жаль, інформація з таких реєстрів на цьому етапі не буде автоматично синхронізована з Єдиним державним реєстром домашніх тварин. Тому рекомендуємо вам звернутись до ветеринарного лікаря, щоб зареєструвати вашого улюбленця і у Єдиному державному реєстрі домашніх тварин. Інформацію про ідентифікаційні номери, які вже були видані тварині після реєстрації у муніципальних реєстрах, можна буде внести у запис про тварину у Єдиному державному реєстрі домашніх тварин для повноти даних.
Реєстрація у Єдиному державному реєстрі домашніх тварин, зокрема, полегшить пошук тварини, якщо вона загубилась поза межами міста, у локальному реєстрі якого ви її реєстрували. Крім того, у подальшому паспорт тварини у Дії з’явиться лише у тих власників, які зареєстрували тварину у Єдиному державному реєстрі домашніх тварин.
У мене вже є акаунт тварини у Animal ID/Tracer ID. Навіщо мені реєструвати тварину у Єдиному реєстрі домашніх тварин?
Єдиний державний реєстр домашніх тварин — це державний реєстр, що стане основою для електронних ветеринарних паспортів у Дії. Відповідно, щойно у Дії з’являться електронні ветеринарні паспорти, отримати їх зможуть лише ті власники, які зареєстрували свого улюбленця у Єдиному реєстрі домашніх тварин.
Інформацію про тварину до Реєстру вносить і візує електронним підписом уповноважена на це особа — ветеринарний лікар, що має відповідну ліцензію. Ветеринарні лікарі несуть відповідальність за коректність внесених ними (зі слів власника і з документів) даних про домашніх тварин. Інформація з Єдиного державного реєстру домашніх тварин є офіційною для всіх державних органів.
Як мені переконатись, що мого улюбленця успішно зареєстровано в Реєстрі?
Після реєстрації ви можете попросити лікаря переглянути інформацію про тварину в Реєстрі. Крім того, ви отримаєте підтвердження реєстрації на вказану при реєстрації адресу електронної пошти.
Чи можу я змінити інформацію про свою тварину у Реєстрі?
Право на внесення та зміну інформації в Реєстрі тварин мають тільки державні та приватні ветеринарні лікарі, які несуть відповідальність за достовірність інформації в Реєстрі. Якщо вам потрібно змінити інформацію про вашого улюбленця в Реєстрі — будь ласка, зверніться до будь-якого державного чи приватного ветеринарного лікаря, інформація про якого є на Мапі ветклінік.
Чи потрібен чип для реєстрації домашньої тварини?
Ні, чип не є обов’язковою умовою для реєстрації домашнього улюбленця, можна використовувати інший ідентифікатор — жетон чи клеймо (нанесене не пізніше 3 липня 2011 року) або не використовувати ідентифікатор взагалі. Разом з тим, ми рекомендуємо чипувати ваших домашніх улюбленців — це значно підвищує шанси на успішний пошук тварини, раптом вона загубиться і втратить нашийник чи жетон.
Чи шкідливо чипувати домашню тварину?
Коротка відповідь — ні, не шкідливо.
Чипування – це легкий у використанні, швидкий і безпечний метод ідентифікації тварин.
Мікрочип – маленька стерильна капсула із біосумісного скла розміром 12х2 мм, яка вводиться в ділянці холки за допомогою одноразового аплікатора, схожого на шприц. Усередині скляної капсули – кремнієвий чип, у пам’яті якого міститься код, що складається з комбінації цифр і дозволяє однозначно ідентифікувати тварину. У звичайному стані мікрочип повністю пасивний і нічого не випромінює, поки його на короткий час не активує сканер. Детальніше читайте тут.
Чипувати тварину — не шкідливо. Це звична практика в країнах ЄС: подорожувати до ЄС з домашнім улюбленцем відповідно до Регламенту (ЄС) №576/2013 дозволяється тільки за наявності чипу у тварини. Ветеринарні лікарі рекомендують чипувати домашню тварину до або в день першої вакцинації від сказу, тобто, коли тварині виповнилося 3 місяці.
Детальніше про те, як підготуватись до перетину державного кордону з домашньою твариною, читайте тут.
Про ветеринарні паспорти
Як зрозуміти, що у моєї тварини паперовий ветеринарний паспорт державного зразка?
У моєї тварини є паперовий ветеринарний паспорт. Чи треба її реєструвати?
На жаль, автоматичне перенесення даних з паперового ветеринарного паспорта державного зразка до Єдиного державного реєстру домашніх тварин неможливе. Тому буде необхідно пройти процедуру реєстрації в клініці.
За наявності ветеринарного паспорта встановленого державою зразка до Реєстру можна буде також перенести історію щеплень.
Реєстрація домашніх тварин у Єдиному державному реєстрі є добровільною. Основні переваги для власника тварини — можливість відновити з Реєстру втрачені ветеринарні документи і дані про зареєстровану тварину, полегшений пошук тварини, яка загубилась, а у подальшому — поява електронного ветеринарного паспорту тварини в Дії, що, зокрема, спростить подорожі з твариною у межах України.
Про загублених тварин
Що робити, якщо моя тварина загубилася?
Якщо ви зареєстрували вашого домашнього улюбленця у Єдиному реєстрі домашніх тварин до моменту, як він загубився, паралельно з фізичним пошуком тварини зверніться до будь-якого ветеринарного лікаря, інформація про клініку якого нанесена на Мапі ветклінік. Ветеринарний лікар внесе до Реєстру інформацію про те, що ваша тварина загубилась, що допоможе в її пошуку.
Якщо вашого улюбленця знайдуть і принесуть до будь-якого ветеринарного лікаря з Мапи ветклінік, він зможе перевірити наявність у нього чипу або іншого ідентифікатора — та скористатись пошуком за ним у Реєстрі. Якщо ваша тварина зареєстрована у Реєстрі, ветеринарний лікар знайде запис про вашого улюбленця та ваші контакти, зателефонує вам, або надішле автоматичне повідомлення на ваш email.
Для підвищення шансів на успішний пошук загубленої тварини рекомендуємо її чипувати. Детальніше читайте тут.
Що робити, якщо я знайшов(ла) тварину, яка виглядає домашньою?
Огляньте тварину на безпечній відстані. Якщо вона не має ознак небезпечних захворювань — підійдіть до неї та пошукайте жетон-адресник на нашийнику. Якщо він є і містить контакти власника, ви можете зв’язатись із ним самостійно. Якщо жетона немає — оберіть ветеринарний заклад з Мапи ветклінік та завітайте туди разом із твариною. Ветеринарний лікар перевірить, чи має тварина клеймо або чип та чи зареєстрована вона у Єдиному державному реєстрі домашніх тварин. Якщо так — ветеринарний лікар зателефонує власнику чи надішле автоматичне повідомлення на його email.
Детальніше про те, що робити, якщо ви знайшли на вулиці тварину, читайте тут.
Інше
Що робити, якщо домашня тварина померла?
Ми щиро співчуваємо вашій втраті та зичимо сил вам та вашій родині.
Якщо вам потрібна допомога чи порада, будь ласка, зверніться до свого ветеринарного лікаря.
За нагоди просимо вас поінформувати ветеринарного лікаря з Мапи ветклінік. Він внесе дані про смерть тварини у Єдиний державний реєстр домашніх тварин.
Про те, як допомогти собі пережити втрату домашньої тварини, читайте тут.
Про авторизацію у Реєстрі
Як почати роботу з реєстром?
Для того, щоб ветеринарний лікар одержав право на реєстрацію домашніх тварин, а дані про заклад ветеринарної медицини, де він працює, з’явились на Мапі ветклінік, спочатку необхідно авторизувати ветеринарний заклад у Реєстрі.
Авторизувати ветеринарну клініку чи кабінет може винятково керівник закладу (ліцензіат). Із детальною інструкцією щодо авторизації закладу ветеринарної медицини ви можете ознайомитись тут.
Після підтвердження авторизації Держпродспоживслужбою керівник закладу (ліцензіат) самостійно вносить відомості про ветеринарних лікарів (Агентів з реєстрації домашніх тварин), які працюють у закладі і безпосередньо реєструватимуть тварин.Після цього ветеринарний лікар зможе зайти у свій кабінет у Реєстрі, пройти власну авторизацію, доповнивши дані про себе.
Готово! Тепер ветеринарний заклад і ветеринарні лікарі готові до кампанії з реєстрації домашніх тварин. Про її старт буде поінформовано додатково.
Із детальною інструкцією про роботу з Реєстром домашніх тварин для ветеринарних лікарів можна ознайомитись тут.
Про реєстрацію тварин
Коли розпочнеться кампанія з реєстрації домашніх тварин?
Реєстрація домашніх тварин запланована на початок 2025 року. Про старт цього етапу запуску Реєстру буде повідомлено на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України, Держпродспоживслужби, у новинах на цьому сайті та в соцмережах Реєстру.
Хто такі Агенти з реєстрації домашніх тварин?
Агентами з реєстрації є державні та приватні ветеринарні лікарі, які працюють у закладах ветеринарної медицини, авторизованих у Єдиному державному реєстрі домашніх тварин, виконують реєстрацію та ідентифікацію тварин та надають інші послуги у взаємодії з Реєстром.
Скільки часу потрібно на авторизацію ветеринарного закладу у Реєстрі?
Авторизація ветеринарної клініки у Єдиному державному реєстрі домашніх тварин відбувається у два етапи. Перший — заповнення заяви керівником закладу (ліцензіатом) — забирає не більше 30 хвилин. Далі заповнена заявка надсилається на перевірку Держпродспоживслужби (це відбувається через кабінет у Реєстрі і не потребує додаткових дій). Держпродспоживслужба має перевірити дані у заяві впродовж 10 робочих днів.
Після цього система автоматично надсилає сповіщення про результат такої перевірки на email керівника ветеринарного закладу. Після одержання сповіщення керівник ветеринарного закладу отримує можливість внести до Реєстру дані (ПІБ, РНОКПП, дату народження) ветеринарних лікарів — Агентів з реєстрації тварин, які будуть безпосередньо вносити дані про пухнастих пацієнтів у Реєстр. Після цього Агенти з реєстрації мають зайти до своїх кабінетів у Реєстрі та дозаповнити дані про себе.
Готово! Ваш заклад ветеринарної медицини готовий до старту кампанії з реєстрації домашніх тварин.
Тут ви можете знайти Інструкцію для авторизації ветеринарного закладу та Інструкцію для ветеринарних лікарів.
Скільки часу потрібно на реєстрацію тварини у Реєстрі?
Первинна реєстрація чотирилапого пацієнта у Єдиному державному реєстрі домашніх тварин може зайняти 15-20 хвилин. У подальшому доповнення даних про домашню тварину у Реєстр відбуватиметься за лічені хвилини.
На час реєстрації впливає, зокрема, і підготовка власника: документи під рукою, завчасно зроблене фото улюбленця, яке відповідає критеріям (4*3, вертикальна орієнтація, добре видно морду тваринки). Як обрізати фото до потрібного формату — читайте тут.
Якщо ветеринарні лікарі планують запрошувати своїх клієнтів на реєстрацію чотирилапих, рекомендуємо завчасно поінформувати їх про необхідні документи та фото тварини.
Хто має право вносити дані про тварин у Реєстр і чи можна їх змінити?
Вносити і змінювати інформацію про тварин в Реєстрі тварин можуть тільки державні та приватні ветеринарні лікарі, які працюють у закладах ветеринарної медицини, інформація про які на момент реєстрації тварини є на Мапі ветклінік, а також державні інспектори ветеринарної медицини.
Ветеринарні лікарі несуть відповідальність за коректне внесення інформації до Реєстру зі слів власника чи наданих ним документів. Власник підтверджує коректність данних, підписуючи згоду на їх внесення до Реєстру.
Чи може власник самостійно зареєструвати тварину в Реєстрі?
Ні. Реєструвати тварин в Єдиному державному реєстрі можуть тільки державні та приватні ветеринарні лікарі, які є на момент реєстрації є на Мапі ветклінік, а також державні інспектори ветеринарної медицини.
Ветеринарні лікарі несуть відповідальність за коректне внесення інформації до Реєстру зі слів власника чи наданих ним документів. Власник підтверджує коректність даних, підписуючи згоду на їх внесення до Реєстру.
Яку інформацію про тварину та власника треба внести при реєстрації?
Ветеринарний лікар вносить у Реєстр інформацію про власника, співвласників / утримувача / їх представників (за наявності); інформацію про тварину (кличку, породу (за наявності) і масть, особливі прикмети, дату народження, фото); дані про наявні ідентифікатори тварини (чип, жетон, клеймо); дані ветеринарно-санітарного паспорта на тварину (за наявності); дані про біостерилізацію (за наявності), щеплення проти сказу та інших захворювань (за наявності), а також іншу інформацію (за наявності).
Чи може ветеринарний лікар побачити історію вакцинації тварини після реєстрації?
Так, якщо домашня тварина була до цього зареєстрована у Реєстрі. Будь-який ветеринарний лікар, який працює у закладі ветеринарної медицини, розміщеної на Мапі ветклінік, може при зверненні власника увійти до реєстру за допомогою ЕЦП/КЕП та переглянути інформацію про щеплення тварини, якщо такі вносились до Реєстру під час реєстрації та попередніх візитів до ветеринарних лікарів.
Чи має лікар власноруч перенести всі вакцини тварини з паперового паспорту у Реєстр, чи це відповідальність власника?
Перенести до Реєстру інформацію про всі вакцини тварини з паперового ветеринарного паспорта державного зразка має право лише ветеринарний лікар, який своїм підписом ЕЦП/КЕП підтверджує достовірність даних.
Рекомендовано внести дані про всі вакцинації з ветеринарного паспорта встановленого зразка, щоб ці дані надійно зберігались у Реєстрі. Однак це не обов’язково робити при первинній реєстрації: дані про вакцини можна довнести пізніше.
Якщо вакцинація зроблена тварині за кордоном, чи з’явиться вона в Реєстрі?
До Реєстру можна вносити лише ті вакцини, інформація про які є в українському паперовому ветеринарному паспорті державного зразка.
Чи потрібно додавати до Реєстру фотографії тварин?
Так. У результаті реєстрації формується електронний ветеринарний паспорт, який згодом, після інтеграції з Реєстром, з’явиться у застосунку Дія. Такий паспорт передбачає додавання фотографії, на якій чітко видно мордочку тварини. Для того, щоб у Дії все відображалось коректно, фотографія тварини має відповідати таким вимогам: 4*3, вертикальна орієнтація. Як обрізати фото до потрібного формату — читайте тут.
Ви можете зробити фото самостійно під час процедури або попросити власника надіслати вам фотографію. Для того, щоб фото відповідало формату 4*3, ви можете обрізати його в кілька кліків. Детальніше про це тут.
Чи можна реєструвати тварин у Реєстрі за допомогою ветеринарних інформаційних систем?
Державні ветеринарні лікарі можуть реєструвати тварин через державний інтерфейс. Приватні ветеринарні лікарі можуть реєструвати тварин через ветеринарні системи-партнери, які приєднались до Реєстру. Наразі на фінальному етапі інтеграції з Реєстром перебувають Jet.Vet, ENOTE, Animal-ID.net, Bubibo.
Якщо ваша ветеринарна клініка користується однією з цих систем у повсякденній роботі, ви зможете реєструвати тварин у Реєстрі, не виходячи з вікна звичної програми. При цьому за появу цієї функції з вас не стягуватимуть оплату понад ваш тарифний план.
Нагадаємо: авторизація закладів ветеринарної медицини та усіх без винятку ветеринарних лікарів – Агентів з реєстрації — відбувається через державний інтерфейс Реєстру.
Чи можна підключити нашу ветеринарну інформаційну систему до Реєстру?
Якщо ви бажаєте підключити вашу внутрішню електронну систему — будь ласка, ознайомтесь з розділом “Як ветсистема може приєднатися до Реєстру”.
У даних тварини під час реєстрації допущено помилку. Що робити?
Якщо ви випадково допустили помилку під час реєстрації тварини — не проблема. Ви завжди можете виправити її в Реєстрі. Будь ласка, не забудьте перевірити внесені дані про тварину перед тим, як підписати їх ЕЦП/КЕП.
Чи є відповідальність за внесення до Реєстру помилкових даних?
Ненавмисна помилка, яку ветеринарний лікар виправив одразу після виявлення, не тягне за собою юридичної відповідальності.
Однак, за внесення завідомо неправдивої інформації може настати відповідальність згідно з чинним законодавством України.
Зверніть увагу: дані про власника тварини, які вносить у Реєстр ветеринарний лікар, автоматично звіряються з інформацією з інших державних реєстрів України. Також власник тварини підписує згоду на внесення до Реєстру своїх даних. Роздрукувавши згоду, попросіть власника перевірити у ній інформацію і після цього підписати.
Про роботу з Реєстром
Що потрібно знати про захист персональних даних власника тварини?
Обробка персональних даних власника (ПІБ, ідентифікаційного коду, номера телефону тощо) здійснюється за письмовою згодою власника, яку ветеринарний лікар має надрукувати власнику для підпису під час реєстрації тварини. Ветеринарний лікар має право обробляти персональні дані власників зареєстрованих тварин у рамках своєї діяльності, у тому числі телефонувати власнику тварини, якщо вона загубилась.
Водночас, ветеринарний лікар не має права поширювати дані про власників зареєстрованих тварин третім особам. Незаконне розповсюдження персональних даних власника тварини може потягти за собою кримінальну відповідальність.
Що робити, якщо до нашого закладу принесли загублену домашню тварину?
Якщо до вас принесли загублену тварину без жетона, перевірте, чи є у тварини чип або клеймо.
Якщо ви знайшли чип, введіть його номер у пошук у Реєстрі домашніх тварин та підпишіть ваш запит ЕЦП/КЕП. Якщо тварину знайдено у Реєстрі, ви можете повідомити її власника, зателефонувавши йому або відправивши автоматичне повідомлення на його email.
Якщо інформації про тварину у Реєстрі немає, спробуйте скористатись іншими платформами для відповідальних власників (Animal ID, Tracer ID, Safe-Animal тощо), або муніципальним реєстром домашніх тварин (якщо такий є у вашому місті).